PE jest dziś już innym miejscem
Apelujemy, by polski rząd wykonał wyrok TSUE i odblokował pieniądze, których bardzo potrzebujemy – mówi Róża Thun, europosłanka Polski 2050.
Jest pani koordynatorką komisji śledczej w Parlamencie Europejskim badającej zarzuty o nielegalną inwigilację za pomocą szpiegowskiego oprogramowania Pegasusa w Polsce i na Węgrzech. Od czego zaczniecie swoją pracę?
Jesteśmy w trakcie konstytuowania się. Komisja ma bardzo szerokie poparcie i bardzo szybko zostały też zebrane podpisy potrzebne do jej utworzenia. Wszystkie demokratyczne grupy polityczne ostro zaangażowały się w tę inicjatywę. EPP, czyli europejscy chadecy, będą jej przewodniczyć. Pierwsze spotkanie ma odbyć się 19 kwietnia.
Ten pomysł to inicjatywa grupy Renew?
Tak, my to zainicjowaliśmy, ponieważ tego rodzaju komisja nie powstała w polskim Sejmie. Jest w Senacie i trzeba przyznać, że robi bardzo dobrą robotę, ale nie ma tak wysokich uprawnień. Oczywiście, my nie będziemy mogli zmuszać polityków, żeby przyjechali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta